Milyen jó lenne egy nap a saját kiállításomon részt venni!

Nagyon szeretek festeni. Sajnos nem ebből élek meg, egyenlőre csak hobbiként gyakorolom. Azt hiszem, minden embernek szüksége van olyan tevékenységekre, amiket csakis azért csinál, mert szereti csinálni. Annak az öröme, hogy nincsenek határidők, sem elvárások, hatalmas terhet vesz le a vállamról, és valahányszor festek, mindig teljesen kikapcsol. Segít elfelejteni a problémákat, vagy pedig egyenesen kiadni magamból, amin éppen aggódok. Tartok is attól, hogy ha egy napon elérem azt az álmomat, hogy a festésből fogok tudni élni, vajon nem fog-e ez a felszabadult érzés elveszni? Remélem hogy nem, mert nagyon szeretnék egy nap a saját kiállításomon állni. Sokat járok múzeumba, és ott is mindig erről álmodozok. Milyen szép lenne, ha az én képeim is ki lennének állítva, és ez a sok ember mind azért jött volna el, hogy megnézze őket! Persze azért én sem mindig ezen gondolkozok, amikor múzeumba megyek. Legutóbb például egy barátommal együtt mentünk, és kicsit sem művészi témáról kezdtünk beszélgetni: a napelem rendszerekről.

Mindkettőnket már régóta érdekel a téma, és sokat gondolkozunk azon, hogy saját házunk tetejére jó lenne már napelemeket szereltetni. A barátom egy weboldalt ajánlott ekkor, a napelemrendszer.info-t, amit később én is megnéztem az interneten, az említett címén. Nagyon meg is tetszett: letisztult volt és igen igényes. Nem tűzdelték tele felesleges információkkal. Mindent érthető és világos módon írta, hogy azok is könnyen megérthessék, akik nem annyira járatosak e témában.

Megtudtam, hogy amennyiben komolyan érdekel minket a napelem rendszer házunkra telepítése, egy ingyenes felmérésen vehetünk részt. Ennek során kiderül, hogy alkalmasnak bizonyulunk-e házunkkal a napelem rendszer kiépítésére. Az erre való alkalmasságnak több feltétele is van. Meg kell vizsgálni például a tető szerkezetének stabilitását. Erre azért van szükség, mert a napelemes panelek is már önmagukban igen nehezek, és a tetőnek hosszú éveken át képesnek kell lennie arra, hogy biztonságosan tartsa őket. Aztán figyelembe kell venni a ház tájolását és a tető dőlésszögét. Ezt azért vizsgálják meg, mert nem mindegy, hogy milyen szögből érkeznek majd a nap áhított sugarai egy-egy év leforgása alatt. Az árnyékoló tényezőket szintén megnézik. Ez annyit jelent, hogy van-e a közelben bármilyen nagy fa, nagyobb növény, épület, ami a napsugarak útjában állhat. Mivel a napelem rendszerrel hosszú távra terveznek, azt is meg kell szemlélni, hogy nincsenek-e olyan útban lévő növények, amik most még ugyan alacsonyak, de a jövőben felnőve problémát jelenthetnek. Amennyiben szeretnénk kérdezni, vagy ajánlatot kérni, ezt egy online adatlap kitöltésével tehetjük meg a weboldalon.

A napelem rendszerről még részletesebben is lehet olvasni. Érthetően meg van fogalmazva többek között az inverter működése. Az inverter egy nagyon fontos alkatrész minden napelemes rendszer esetében. Amellett, hogy biztonsági funkciója van, a feladatai közé tartozik a napelem panelek által létrehozott egyenáram váltakozó árammá való átalakítása is. (A panelek a napból érkező elektromágneses sugarakat alakítják át egyenárammá.) Az inverter működése lényeges szerepet tölt be a napelem rendszer zavartalan és hibátlan üzemelésének folyamatában. Részletesebben is lehet olvasni róla, ha a napelemrendszer.info weboldalán járunk.

A napelem rendszer egy igazán környezettudatos megoldás, mely megújuló energiaforrást használva biztosít számunkra villanyáramot. Érdemes mindenkinek utána nézni, hogyan is működik, illetve mit kell tudni róla a telepítés előtt.