Művészet és önismereti munka

Korán megismertem, milyen lehetőségeket rejt magában a múzeumpedagógia és a művészetterápia. Nem volt kérdés számomra, hogy segítői és művészeti területen is tovább fogok tanulni, bár abban nem voltam biztos, hogy kisgyerekekkel szeretnék foglalkozni, inkább a kamaszok, fiatal felnőttek és felnőttek világa érdekelt. Miközben különböző múzeumi és galériás projektekben vettem részt menedzser gyakornokként, elkezdtem művészetterápiát tanulni, azaz megismerni, hogyan segít a művészet – például az alkotás, legyen szó festésről vagy írásról, vagy éppen a kész művek, mint a könyvek, festmények. Bár nagyon szívesen veszek részt kulturális események szervezésében, valahol a szívem mélyén mindig is tudtam, hogy nem szeretnék egy múzeum zárt közegébe tartozni. Viszont a művészetterápia bárhol alkalmazható – akár múzeumban is! -, és egészen izgatottan várom, milyen lesz a következő csoportom, akiket bevezethetek mindebbe.

Akár függőknek is segíthet a művészetterápia, de most nem erről szeretnék mesélni, hanem egy különleges és egyedülálló lehetőségről, amelyet a Felépülők csapata hívott életre. Egy komplex, bentlakásos programot nyújtanak az alkoholbetegségből felépülni vágyók számára, a koncepció pedig egy igen neves és sikeres amerikai modellt vesz alapul, amely már évtizedek óta segít az alkoholfüggőknek tartósan távol maradni az italtól. Talán te is hallottál már az ún. Minnesota-modellről; de az AA-gyűlésekről biztosan, ha máshol nem is, akkor filmekben és sorozatokban: ez a módszer a kiindulópont a Felépülőknél is. A négy hétig tartó bentlakásos program utánkíséréssel, utógondozással jár, így nem kell attól félni, hogy az intenzív 28 nap után elengedik az ember kezét. Egy addiktológus ismerősömtől hallottam a kezdeményezésről, és nagyon felkeltette az érdeklődésemet, így nyilván egyből utána is olvastam a dolgoknak a weboldalon, a felepulok.hu-n, innen a sok infó, amit most megosztok veletek. Például blogbejegyzéseket is lehet náluk találni, olyan témában is, hogy melyek az alkoholizmus külső jelei, vagy milyen, ha gyerek is érintett egy felnőtt függőségében. Ha már csak egyetlen embernek is jókor jön a sugallat, már megérte! Mindenesetre azt javaslom, hogy aki érintett a függőség témájában – akár “csak” hozzátartozóként is -, az keresse fel bátran az oldalt, és ha szeretné felvenni a Felépülőkkel a kapcsolatot, tegye meg mihamarabb. Bár csak azon lehet segíteni, akinek van betegségtudata, de hozzátartozó is el tudja indítani a jelentkezési folyamatot, amelynek elején egy alkalmassági – amely gondolhatjátok, nem az alkoholizmus külső jeleit veszi számításba – dönt arról, ki vehet részt a 28 napos programban.

A barátságos és információban gazdag online felületükön az alkalmasságiról, a bentlakásos programról, és a költségekről is lehet tájékozódni. Ami még különleges a programot tekintve, hogy a hozzátartozókat bevonja a gyógyulási folyamatokba, így tulajdonképpen együtt épülhetünk fel a függő szerettünkkel a lelki megpróbáltatásokból.